• وبلاگ : شايد سخن حق
 • يادداشت : فرآيند دادرسي مهريه
 • نظرات : 11 خصوصي ، 36 عمومي
 • ساعت دماسنج

  نام:
  ايميل:
  سايت:
     
  متن پيام :
  حداکثر 2000 حرف
  كد امنيتي:
    
    
     1   2   3      >
   
  + رضا دانش 
  لطفا يک مطلب در مورد شيوه تعيين مهريه بگذاريد.
  پاسخ

  إن‌شاءالله، اگر بيان آن در توانم باشم. سپاس.
  + رضا دانش 
  سلام
  من وبلاگ شما را به فرزندانم و دوستانم معرفي مي کنم تا مطالب آن را پيگيري کنند.
  بچه هايم قسمت آشپزي و کاردستي را با ذوق و شوق نگاه مي کنند
  خودم هم همه موضوعات را نگاه مي کنم
  در مورد مهريه به نظرم آمد که پيامبر ما از خواستگار دخترش پرسيد از مال دنيا چه داري و تعيين کرد که از موجودي نقد و نه نسيه، ايشان چقدر توان پرداخت نقدي دارند نه اينکه نقد يا نسيه چقدر ميدي تا به تو دختر بدهم آن هم امانتي به اين معني که اول دختر ماست بعد همسر شما.
  احساس مي کنم در عرف و هنجار جامعه ما بايد با مبلغي سنگين دختر را به اسم عقد دائم اجاره کرد و مدت اجاره تا وقت رضايت دختر يا خانواده اش مي باشد که اين مي شود عقد دائم که در آن مدت معلوم نيست و مهريه بنا به اشتهاء دختر يا خانواده اش است نه بنا به دارايي پسر يا خانواده اش...
  جالب اينکه همان خانواده وقتي مي خواهند عروس بگيرند بايد تعهد سنگين تر از مجاز در شرع بدهند و وقتي داماد مي گيرند اينبار تعهد بيش از حد مجاز شرع مي گيرند.
  آيا در اين نوع ازدواج ها بالاترين لذت بيش از همبستري خواهد بود؟
  آيا لذت محبت و ايثار و گذشت را خواهند چشيد؟
  آيا در اين نوع ازدواج ها انساني تربيت خواهد شد که جانش را در راه خدا و در دفاع از مسلمانان فدا کند؟
  آيا ترويج زنا و روابط آزاد و نامشروع که در آن مهريه نيست، تعهد نيست، فريب عادي است، قانون مزاح است و غيره از مصاديق اين نوع ازدواج هاي غيرشرعي ولي مورد تائيد قوانين نيست؟

  من نگران آينده جامعه اي هستم که فرزندانم در آن بزرگ خواهند شد و گرفتار هنجارهاي غيرشرعي آن خواهند شد. هنجارها و عرف هايي که دشمني با خدا و دين خداست.
  پاسخ

  سلام. صحيح مي‌فرماييد. دقيق و درست توصيف فرموديد. اين دغدغه‌اي‌ست كه حقير هم دارد. واقعاً مسأله بدي‌ست. در اين سال‌ها فرصت‌هاي زيادي پديد آمده تا ازدواج مجدّد كنم، با زنان زيادي صحبت شده، معرفي كه شده‌اند، حرف زده‌ايم، تا به بحث مالي و عقد دائم و مشكلات آن مي‌رسيم، مهريه مي‌شود «پشتوانه» و كار خراب مي‌شود و نمي‌توانم زير بار بروم. آخرش را همان اول مي‌گويم، به همه مواردي كه براي ازدواج پيش آمده: «قوانين ازدواج در جامعه ما اسلامي نيست و من نمي‌توانم به اين قواعد ساخته بشر كه با فطرت انسان ناسازگار است پايبند باشم، پس عقدنامه‌اي امضا نمي‌كنم كه كوهي از قانون‌هاي استثماري بر سرم خراب شود». به اين‌جا كه مي‌رسم رابطه به هم مي‌خورد و تمام مي‌شود! اصلاً در چنين ازدواجي مواسات نيست، دوست داشتن هم صوري‌ست، تظاهر است. فرمايش درستي فرموديد. از لطفي كه به نوشته‌هاي حقير هم داريد سپاسگزارم. منّت بر سرم مي‌گذاريد كه مي‌خوانيد. اميد كه اتلاف وقت نباشد و عمر خوانندگان هدر نشود. التماس دعا دارم و در پناه خدا باشيد پيوسته. ياعلي
  + آيدا 
  به نظر من که اگه مردها لياقت اينو دارن که به خاطر مهريه بيافتن زندان و ان شاء الله که تا ابد همون تو بپوسن که با زن هاشون عين برده که سهل است عين حيوون رفتار ميکنن. دست رو زن بلند ميکنن. زنو تو خونه حبس ميکنن. خيانت ميکنن. حالا اينا که سهل است با پدر زن و مادر زنشون هم عين غلام حلقه به گوش رفتار ميکنن. تازه به زن که سهله بلکه تو روي پدر زن و مادر زن فحاشي هم ميکنند. خدا ان شاءالله اين مردهاي نامرد رو خودش خوار و ذليل کنه. مردهاي الان مرد نيستن که. فقط ميان دختر مردم رو ميگيرن ميبرن بدبخت ميکنن بعد که کارتون به طلاق کشيد زن بد بخت آواره بشه مردها هم برن دختر 20 ساله باکره بگيرن و عشق و حال دنياشون رو بکنن. حتي براي زن مطلقه فرصت ازدواج هم پيش نمياد ديگه.
  پاسخ

  خداوند حق مظلوم را از ظالم مي‌گيرد. اگر در دنيا نشود، در آخرت حتماً مي‌شود. اين اعتقاد هر مسلماني‌ست. در پناه خدا.
  + زهرا 
  واقعا چه قانوني!
  من مجبور به بخشش کل مهريه ام شدم به خاطر آبروم
  با اينکه طرفم دروغ گفته بود خيلي....
  بعد الان دارم با آقايي ازدواج ميکنم که داره ماهي يک سکه و يک چهارم حقوقش رو بابت مهريه ميده!

  پاسخ

  قانون حمايت از خانواده پيش از انقلاب اسلامي تدوين شده است. و شگفت‌آور اين‌كه همچنان معتبر مي‌باشد و در دادگاه‌ها به آن عمل مي‌شود. بايد تغيير كند تا اين اتفاقات عجيب كه شما اشاره فرموديد نيافتد.
  + علي 
  سلام.همسرم تقاضاي مهر کرده ولي نميدونم چرا ابلاغيه شورا به دست من نرسيده والان من بايد مستقيما به دادگاه برم چطور ميتوانم لايحه ايي بنويسم و زمان دادگاهم را عقب بندازم .زمان دادگاهم 8برج ديگه است.لطفا راهنماييم کنيد
  پاسخ

  سلام. در چنين شرايطي حتماً وكيل بگيريد. اين امور را وكيل بهتر مي‌تواند بفهمد. بنده اطلاع كافي ندارم.
  + علي م 
  سلام داداشي ، دمت گرم .
  من که کلي استفاده بردم دادا ، اي ول.
  پاسخ

  سلام. موفق باشيد.
  + مرتضي 
  قانوني که براساس قانون اساسي فرانسه بازنويسي بشه واسلاميزه بشه.ميشه شترمرغ.که نه شتره نه مرغ.
  نه اسلامي هست ونه سکولار.عاقبت نه زوج به حق خودش ميرسه نه زوجه.
  اينم از وضعيت فساد اخلاقي و اجتماعي که شاهدش هستيم.شايد مااشتباه ميکنيم هدف اصلا همينه که به همين راه هدايت بشه جامعه
  پاسخ

  به مطلب درستي اشاره فرموديد. :(
  + مهرنوش 
  تو متن بالا جوري راجع به مردها صحبت شده انگار يه موجود مظلوم بي پناه هستن که قرباني مهريه هستن بدون اينکه توجه بشه يه زن براي چي مهريه رو بايد اجرا بذاره. يه زن هيچ وقت دلش نميخواد زندگيش دچار چالش بشه ولي اونقدر مردها بد شدن که گاهي ديگه نميشه زندگي رو تحمل کرد.و اينم بگم زن براي طلاق و بعد از طلاق هيچ حق و حقوقي نداره. شوهر من بيمار بود و قبل از عقد بهم نگفته بود . بعد از عقد فهميدم ولي اثبات بيماري خودش يه پروسه ي يکساله س. از طرفي همه ي حساب هاشو خالي کرد و همه چيزو به نام مادرش کرد. الان من يه دختري ام که با صداقت با همسرم ازدواج کردم و الان با وجود بيماري حادش مجبور به طلاق هستم و رسما به خاطر گناه نکرده شدم انگشت نماي فاميل . برچسب مطلقه روم خورده و دستم به هيچ جا بند نيست دادگاه براي مهريه برجي 200 تومن براي من بريده درحاليکه همسرم داراي تمکن مالي و حقوق بالاس. نميفهمم شما چي داريد ميگيد چطور ميتونيد در مورد حقوق نداشته ي يه زن اينقدر وقيحانه صحبت کنيد
  پاسخ

  شما نسبت به قوانين موضوعه خانواده آگاهي كافي نداريد. اگر قوانين مربوطه را مطالعه بفرماييد، نگرش متفاوتي پيدا خواهيد كرد. ضمن اين‌كه مي‌دانيم هرگز نمي‌توان گفت: مردها خوب‌اند و زن‌ها بد،‌ يا زن‌ها خوب‌اند و مردها بد، قطعاً چنين گزاره‌هاي دور از واقعيت هستند. هر انساني، چه مرد و چه زن، يك انسان است كه مي‌تواند خطاكار و فريبكار و ظالم باشد، يا خوب و پاك و باانصاف. إن‌شاءالله مشكلات همه زنان و مردان جامعه ما مرتفع گردد.
  + رضا 
  خدا خيرت بده
  تر خدا اين تعارضات قوانين با احکام شرعي را به گوش مسئولين برسانيد.مخصوصا در بحث مهريه
  شايد خيل عظيم زندانيان رهايي يابند
  ياعلي
  پاسخ

  إن‌شاءالله به لطف خدا مسئولين بتوانند به وظايف خود عمل كنند و اشتباهاتي كه از دوران پيش از انقلاب در قوانين حقوقي ما باقي مانده است را برطرف نمايند. ياعلي
  مرسي از وبلاگ خوبتون
  پاسخ

  تشكر.
  + reza 
  باسلام
  اينجانب چندماهي است که عقد کردم و با خانومم همبستر بودم و پدرم تازه فوت کرده که دو منزل مسکوني از ايشان به جامانده که در يکي برادرم وو در منزل ديگر مادرم وخودم زندگي ميکنيم و از طرفي خودم ملکي ندارم ايا همسرم ميتواند مهريه خود را از ملک پدريم که خانوادم توش زندگي ميکنند طلب کند
  اياميتواند از قانون حبس استفاده کند باتوجه به ههمبستري ما
  پاسخ

  سلام. متأسفانه در اين مسائلي كه فرموديد اطلاع كافي ندارم. بهتر است به يك وكيل متخصص در مسائل خانواده مراجعه بفرماييد. معمولاً دفاتر وكالتي كه پيرامون شعبه‌هاي دادگاه خانواده مستقر هستند، در اين مسائل بيش از ساير وكلا تمحض دارند. ولي به نظر مي‌رسد چون شما ارث مي‌بريد از اين دو ملك، احتمالاً ايشان مي‌تواند اقدام قانوني انجام دهد. حق حبس هم معمولاً با عروسي و رفتن دختر به خانه شوهر باطل مي‌شود. ممكن است منكر شوند و بتوانند از حق حبس استفاده كنند. حتماً بايد حضوري با وكيل مشورت كنيد تا در جريان جزئيات بتواند نظر بدهد. موفق باشيد.
  + احدي 


  با سلام و عرض خسته نباشيد

  مطالباتون بسيار خوب و كاربردي بودفقط لطفا در مورد همزماني دادخواست طلاق و مهريه هم توضيح بفرماييد

  درضممن در صورت گرفتن وكيل براي دريافت مهريه، لفا بفرماييد وظيفه وكيل تا چه مرحله اي است؟؟ تاصدور حكم قطعي اجراي مهريه يا در مراحل اخذ مهريه هم اگر زوجه دچار مشكل شد وظيفه حل و فصل آن با وكيل است

  پاسخ

  سلام. درباره وكيل، هر چه توافق شود همان معتبر است. يعني نشنيدم قانون و روال خاصي حاكم باشد. طرفين تصميم مي‌گيرند تا چه مرحله‌اي وكالت ادامه داشته باشد. در مورد هم‌زماني دو دادخواست، متوجه مشكل نمي‌شوم. معمولاً اين دعاوي در شعبه‌هاي مختلف دادگاه رسيدگي مي‌شود. در شهر ما كه اصلاً تصميم مهريه را در شوراي حل اختلاف گرفتند و به شعبه دادگاه ارجاع ندادند، مگر بعد از عدم رضايت زوجه و درخواست وي براي تجديدنظر. خيلي از دادخواست‌ها در مسائل خانوادگي به صورت هم‌زمان رسيدگي مي‌شوند و بنده نديدم كه مشكلي در بين باشد. مهريه و طلاق هم از نظر حقوقي هيچ ارتباطي با هم ندارند. حتي اگر طلاق هم جاري نشود، مهريه سر جاي خود هست. موفق باشيد.
  + ناصر 
  سلام.ميخواستم بپرسم بعد از اينكه حكم دادگاه اجرايي شد و پرداخت اقساط مهريه شروع شد اگر تأخير در پرداخت مهريه به وجود بياد چه اتفاقي ميوفته ؟
  آيا ممكنه حكم تقسيط مهريه باطل بشه و بخواهند كل مهريه را يكجا بگيرند؟
  يا پس از چند بار تأخير در پرداخت اقساط مهريه باعث ميشه مشكل پيش بياد و چه مشكلي پيش مياد؟
  پاسخ

  سلام. تا آن‌جا كه بنده ديده و شنيده‌ام، هر بار كه يك قسط عقب بيافتد، زوجه مي‌تواند از دادگاه حكم جلب بگيرد و برود كلانتري و با مأمور بيايد و زوج را بازداشت كند. اگر زوج در پاسگاه آن قسط يا اقساط معوّقه را پرداخت كرد آزاد مي‌شود، و الا در بازداشت مي‌ماند تا دادگاه حكم به حبس بدهد و زوج برود زندان تا زماني‌كه يا دوباره تقاضاي اعسار داده و دادگاه مبلغ قسط را كاهش دهد و يا اقساط را تأمين و پرداخت نمايد. بنابراين با هر بار تأخير از هر قسط زوجه مي‌تواند حكم جلب بگيرد. اما اين‌كه اعسار و تقسيط مهريه باطل بشود، بنده تا به حال نشنيده‌ام و بعيد مي‌دانم ممكن باشد. اما خوب است كه با يك وكيل به صورت حضوري مشورت بفرماييد، تا شرايط شما را دقيق بررسي نمايد. موفق باشيد.
  + نازنيين 
  سلام همه مردا دروغگو هستن
  پاسخ

  سلام. تشكر.
  + زکيه 
  با سلام ممنونم که خيلي واضح مراحل رو گفتيد فقط من يه سوال داشتم اگه برعکس باشه وزوج دادخواست طلاق داده باشه وگواهي عدم سازش صادر بشه وبه زوج ابلاغ بشه که بايد تمام حقوق ومهريه زوجه را يکجا بدهد قبل از طلاق. وزوج هم دادخواست اعسار دهد ايا همين مراحل تکرار ميشود ؟در حالي که زوجه اصلا راضي به طلاق نيست وتا الان مهريه خود را هم مطالبه نکرده ممنون ميشم راهنماييم کنيد
  پاسخ

  در اين زمينه بهتر است به يك وكيل مراجعه فرموده، پرسش بفرماييد. بنده تنها آن‌چه تجربه كرده بودم را نوشته‌ام. همه شرايط و حالات را مطلع نيستم.
     1   2   3      >