• وبلاگ : شايد سخن حق
 • يادداشت : سامانه خانواده 2
 • نظرات : 0 خصوصي ، 5 عمومي
 • ساعت ویکتوریا

  نام:
  ايميل:
  سايت:
     
  متن پيام :
  حداکثر 2000 حرف
  كد امنيتي:
    
    
   
  + Sarv 
  مواد اوليه در رابطه با زوج هاي جوان بسيار است، که دستيابي به آنها کار ما نيست!!! وظيفه کارشناسان مربوط است که آشنا هستن با مشکلات عمده.
  اما به عنوان مثال در اولين قدم نياز هست که زوج هايي که قرار است براي اين آزمون انتخاب شوند(يقينا بايد براي عملياتي کردن اين طرح، از قبل آزمون و خطا داشته باشن!!!) مورد آموزش قرار بگيرن. حالا در چه زمينه اي؟؟!!در مسائل خورد و کوچک. هدف چيست؟؟!! يادگيري مسئوليت پذيري و به کارگيري. حالا که چي بشه؟! که زماني که قرار است در مورد سرفصل هاي بسيار مهم تر با زوجين بحث شود،حداقل بيشتر ميتوانيم منتظر نتيجه مثبت باشيم(البته اگر باشيم). ماده بعدي که مورد نياز است و بسيار کليدي، پشتيبان است!! يعني هر زوج 1 يا 2 نفر به عنوان پشتيبان داشته باشن تا در زمان آزمايش اين زوجين مورد بررسي باشن، تا اشتباهات گوشزد بشه، تا .....
  شايد سوال پيش بياد که يعني تا آخر زندگيشون پشتيبان داشته باشن؟! اينطور که نميشود!!
  خير. واقعا هم اينطور نميشود، اگر بخواهد اينطور باشد که ما آموزشي نداديم، راه پيدا کردن را ياد نداديم، مسئوليت پذيري را ياد نداديم. اين پشتيبان درست مانند يک مادر يا پدر که فرزندشان در مراحل اول آموزش راه رفتن هستن به آنها کمک ميکنن. راه رفتن را که ياد گرفتن، کم کم رها ميکنن. يعني اين پشتيبان ها رهايشان ميکنند، ولي وارد مرحله بعد آموزش ميشوند(يعني همان سرفصل هايي که ارائه فرموديد و يادگيري اينها و بکارگيرشون مهم است) حالا در زماني که زوجين پشتيبان دارن، قرار است به آنها فرهنگ درست تزريق شود، مسائل مهم آموزش داده شود.... مثلا براي اينکه بتوانيم فرهنگ درست را عملي کنيم، نياز است که از قبل ياد گرفته باشند، مقابله با يکسري رسوم غلط. چرا که اين فرهنگ صخيح ممکن است براي اين رسوم غلط، مانند يک ويروس عمل کند و بخواهد در برابرش بجنگد. پس زوج ما بايد آموزش ديده باشد براي مقابله و مستبد بودن در برابر آن. و ماده اوليه اي که نياز است قبل از شروع دوره اصلي به زوج تزريق شود،مديريت روابطشون با خانواده هاشون هست!!! اين ماده بسيار مهم است براي پيروزي، چراکه يکي از مشکلات اصلي زوج هاي امروز همين دخالت هاي بيجاست و جالب اينکه عملي کردنشون توسط زوجين است:)
  ....
  پاسخ

  معمولاً دوره‌هاي آموزشي‌اي كه در توان نهادهاست تا پياده نمايند، به صورت گروه‌هاي بزرگ است. مثلاً دويست سيصد نفر را يك جا جمع نمايند، چند استاد را دعوت كنند، تا در قالب سخنراني، اطلاعات لازم را در اختيارشان قرار دهند. اما اين فرمايشي كه شما داريد، ظاهراً بايد هر زوج به صورت مستقل تحت آموزش قرار گرفته و سپس به صورت تحقيقاتي، ثمرات و نتايج بررسي و تحليل گردد. اين مي‌تواند در قالب يك پروژه پژوهشي تعريف گردد كه مثلاً دو يه سه زوج را در نظر گرفته، براي يك مدت مشخص تحت مطالعات قرار دهند تا به فرمول‌هاي عملكرد خانواده‌ها پي ببرند و سپس دستورالعلمي توليد نمايند براي آموزش تمامي زوج‌ها. تشكر از نكاتي كه فرموديد.