• وبلاگ : شايد سخن حق
 • يادداشت : قطعي بودن ولايت فقيه بر مبناي تمام فقها
 • نظرات : 1 خصوصي ، 6 عمومي
 • ساعت دماسنج

  نام:
  ايميل:
  سايت:
     
  متن پيام :
  حداکثر 2000 حرف
  كد امنيتي:
    
    
   
  + دوباره همان دوست قديمي 

  دوباره سلام

  با تفاصيل مفصلي که نوشتي، بهتر است دوباره هم ادامه ندهم!

  اسمم هم دوباره مهم نيست!!

  پاسخ

  تشكر...! خيلي مخلصيم :)
  + طهورا 


  چرا از نوشته ها كه مي شود حدس زد :)

  خواستم بدانم نظرتان در باب نظريه هاي تفكيك و سكولار و ... چيست راستش من اسم مكتب تفكيك را شنيدم اما هر چه جستجو كردم اطلاعاتي در بابش نيافتم خيلي دوست دارم بدانم چه مكتبي ست و چه ارايي دارد .

  پاسخ

  ريشه‏هاي تاريخي دارد، ولي به نام «مكتب تفكيك» محمدرضا حكيمي در كتابي به همين نام تشريح كرد و اصل آن از آميرزا مهدي اصفهاني و آشيخ مجتبي قزويني در مشهد نشأت گرفته است. ديدگاهي است تقريباً معاصر كه قائل به تفاوت روش علمي مورد استفاده در فلسفه با روش علمي مورد استفاده در تفسير قرآن است. اجمالاً در تعارض با روش فلسفي علامه طباطبايي در تفسير الميزان، قائل به ضرورت پرهيز از روش‏هاي فلسفي براي مطالعه متنون ديني است، اگر چه بر خلاف فقه سنتي، فلسفه را در كنار علوم وحياني پذيرفته است. معدودي از افراد هستند كه خود را قائل به مكتب تفكيك بدانند.
  + طهورا 

  خودتان طرفدار كدام نظر هستيد ؟

  فقه سنتي يا فقه حكومتي يا...

  پاسخ

  يعني نمي‏توان از نوشته‏ها حدس زد؟ :)
  + طهورا 

  سلام چرا موسسه ي اقاي مصباح را چاه دانسته اند ؟؟؟
  پاسخ

  در حوزه علميه ديدگاه‏ها و مسالك مختلفي وجود دارد. بعضي مسلك سنتي فقاهتي، بعضي رويكردهاي فلسفي، بعضي قريب‏تر به عرفان؛ عملي يا نظري، بعضي فقه پويا را مي‏پسندند و البته مكتب تفكيك و ديدگاه‏هاي سكولار يا پلوراليستي و هرمنوتيكي هم كم و بيش يافت مي‏شود. در علوم انساني نيز بعضي ديدگاه‏هاي نزديك به پوزيتيويسم ديده شده است. رويكردهاي روشنفكري ديني هم زياد ديده مي‏شود. اين برادر به هر جهت، ظاهراً با رويكرد فلسفي-حكومتي مؤسسه مخالفتي دارد كه اين‏طور نوشته است.
  + يک دوست قديمي 

  سلام.

  شنيدم از فرهنگستان بيرون آمده‏اي و باقي قضايا.

  زماني که تازه رفته بودي فرهنگستان، تا آمدم بهت بگويم که حيف از تو، درآمدي که: "فرهنگستان هويت ماست" (!!!!). پس ادامه ندادم.

  چند روز پيش از بچه‏ها شنيدم که در مؤسسه آقاي مصباح ديده شده‏اي!!

  اگر دوباره نمي‏گويي که اين هم هويت جديدت است، عرض مي‏کنم: "حال که از چاله درآمدي، مراقب باش در چاه نيفتي".

  اسمم مهم نيست؛ يک دوست قديمي‏ام. انظر الي ما قال...

  پاسخ

  اولاً سلام. ثانياً فداي مرام همه دوستان قديمي. ثالثاً بنده به شدت هنوز معتقد به مباحث دفتر هستم و بيرون نيامده‏ام. رابعاً وقتي پدرزن را اخراج كردند، انجم گفت رفتم و راهم ندادند و گروه تطبيقي را ممنوع كردند به جهت اختلاف شديدي كه مابين پدرزن و مسئول بود در جهت‏گيري‏هاي اصلي آن‏هم نه در مسائل خُرد، بل در ارتباط با نهادهاي مهم نظام كه پدرزن مشغول ارتباط بود به نام دفتر و مسئول مخالف بود در زماننا هذا. لذا دو سال است دفتر نرفته‏ام از جهت مطرود واقع شدن، نه روي برگرداندن. خامساً براي همين همايش فرهنگستان مشغول نوشتن مقاله هستم و در تمام اين دو سال مشغول مطالعه و مباحثه مباحث سيدنا الاستاذ بودم. دو دوره اصول ايشان را خواندم و مباحثه كردم و تمام شد و مدتي است در حال پژوهشي با يكي از دوستان بر روي مباحث فلسفي ايشان هستم. سادساً اگر به نوشته‏هاي آرشيوي همين وبلاگ مراجعه فرماييد متوجه خواهيد شد كه درس ولايت فقيه از سوي آيةالله مؤمن مهرماه امسال شروع شد كه در نمازخانه مؤسسه برگزار مي‏شود و براي عموم است. بنده هم به مقتضاي علاقه به بحث ولايت فقيه هم در اين بحث شركت مي‏جويم هم در بحثي كه دوشنبه‏ها در فيضيه به همت دبيرخانه مجلس خبرگان برگزار مي‏شود. البته سابعاً هم عرض كنم كه يك سال است از پدرزن هم جدا شده و مستقلاً مشغول كار علمي و مطالعاتي هستم. تمام حوزه علميه هويت ماست و تا زماني كه اين لباس را در بر دارم در اين راه تلاش براي خدمت خواهم كرد. إن‏شاءالله. ثامناً مباحث شهيد صدر را هم كه از سال‏ها بيش با خواندن حلقات سه‏گانه آغاز كرده بودم امروز هم ادامه دارد و مشغول مباحثه هر روزه مباحث منطقي ايشان در أسس‏المنطقيه و مباحث اصولي ايشان (تقرير استاذ آسيدكاظم) هستم. در نهايت از بزرگواري و دلسوزي شما هم كمال امتنان و تشكر دارم و خوشحال مي‏شوم بدانم كدام يك از اعاظم رفقا هستيد تا ديدار تازه نمايم و به جمال‏تان چشم‏روشني بگيرم. الله يارتان و خدا نگهدارتان.
  + حسن 
  سلام مي شه يک خواهشي ازتون بکنم مي توانيد صداي اين جلسات را ضبط کنيد براي من ارسال کنيد من پياده کنم و بگذارم در وبلاگي به نام اثبات ولي فقيه البته اين پيشنهاد را دادم چون فکر کردم خودتان فرصت پياده کردن نوار را نخواهيد داشت
  پاسخ

  خود دبيرخانه مجمع ضبط مي‏كند، فيلم‏برداري مي‏شود تمام جلسه. فكر كنم اگر با خودشان يك تماسي بگيريد و هماهنگ كنيد بهتر باشد. حالا يك خبر نوشتن روي وبلاگ مسأله‏اي نيست، ولي اگر ضبط كنم و پياده شود و برود روي اينترنت نمي‏دانم بعد چه اتفاقي مي‏افتد! شايد گرفتار كپي‏رايت و حقوق آن شويم. چون بالاخره خودشان كه منتشر خواهند كرد يك روز.